Co všechno si pořídíte, když si pořídíte Tibetského teriéra

14.05.2014

Prý toho nebylo dost, když jsem se tak rozepsala naposled. Takže se omlouvám a tohle je volné pokračování mého příběhu, jak jsem začala (ne)vystavovat a jak jsem propadla kouzlu TT.

Splnila jsem si své tajné přání a od února v mé domácnosti přibylo další chlupaté cosi.

Cosi proto, že když jsem si malou Cherry přivezla domů, ve svých dvou měsících měla o kilo méně, než když jsem přivezla Mayu. Bála jsem se, že to drobné zvířátko těžkotonážní Maya brzo zašlápne. Navíc Cherry v mé vysněné kombinaci black&tan, tedy v černém kabátku, vypadala ještě drobněji.

Po tom, co mi Maya přestavěla byt a já letos v únoru slavila rok od začátku rekonstrukce a znovu obnovení mého obytného prostoru, si mnoho mých známých, včetně rodiny, myslelo, že jsem se dočista zbláznila, když jsem oznámila, že si jedu pro další štěně. Ano, asi to bylo lehkomyslné, ale tak nějak to přišlo.Čekání a cesta a vše kolem uplynulo jako ve snu a najednou se takhle ráno probudím a na rameni mi spí mrňavé černé klubíčko. A jejda.

Jo, když jsem si to mrně přivezla, tři dny mi spala u ramene na polštáři, než usoudila, že je to nuda a odstěhovala se za křeslo, ignorujíc nový královský pelech ležící vedle postele.

Za křeslem bylo bezpečno, velká Maya neměla a nemá sebemenší šanci se tam dostat, takže Cherry bydlí tam. Nejdřív jí za křeslo přibyla deka, pak hromádka plyšáků a teď tam má napěchovaný nový pelech a je spokojená. Ráno se přesouvá do postele a nějakým podivným systémem výměn se s Mayou střídají, jak která zrovna bude na dosah mé ruky, aby se mohlo drbat bříško. Co se týče predikovaných znovuúprav bytu do stavu psího kotce, musím říci, že se negativní hlasy totálně zmýlily. Přísámbůh, jediná zničená věc od nástupu nového člena domácnosti je rozkousaná krabice od klávesnice pod postelí. A to tu Cherry bydlí už třetí měsíc.(Tedy, radši ťuk ťuk )

A to mě přivedlo na nápad napsat tento příspěvek. Jo, jistě každý řekne, je jasné, že každý pes je jiný, ale myslím, že TT jsou prostě hlavně jiný level. Protože když si pořídíte TT, pořídíte si i plno jiných zvířátek a plno užitečných i neužitečných "aplikací", které TT hravě zastoupí, a když máte dva TT, tak se ta ZOO i možnosti značně rozšiřují, protože jak víme, každý pes, a to i TT, je prostě jiný .

Takže, co všechno Vám může přibýt v domácnosti, když do ní přiberete TT?

Kočka. Jo, jeho povaha je občas nepodobná kočičí, mazlit se to chce, jen když on chce, nejraději pobývá ve výškách a o své přítomnosti zpravuje líným otřením o nohy.

Rybička nebo rybičky, když máte TT víc. Není u nás oblíbenější pamlsek, než krmivo z řas ve formě malých lentilek pro rybičky žijící u dna akvária. Ráno a večer, když krmím rybičky, tak u akvária taky stojí jedna nebo dvě chlupaté rybičky a chtějí taky, moc, moc.

Žížala. Kroutit se a vrtět se to umí, jako by to studovalo na vysoké. Cherry je na to odborník, udržet ji v ruce, když ona nechce, je vážně výkon.

Kachna. Vidí vodní plochu, jedno jestli je to louže nebo rybník, musí do toho šlápnout. První louži ve svém životě Maya proběhla pro jistotu pětkrát. Pomalu, rychleji, ještě rychleji, tryskem. "Jejda, to je paráda, jak to cáká!!" Navíc, Maya si o sobě i myslí, že je také kachna, protože když vidí kachny, tak má doslova amok z toho, jak moc potřebuje s nimi být ve společném hejnu. Z toho logicky vyplývá:

Prase. Každý snad ví, co takové bahýnko udělá s poslušností TT: neslyší, nevidí. Nebo hromada listí. To už přecházíme k jinému zvířátku.

Chameleón. Dokonalý maskovací systém umožňuje souvislá vrstva dlouhých chlupů, na kterou se listí, větve a rostliny chytají doslova samy. Tuto schopnost si chlupy udržují značně dlouho i po aktivním použití kartáče.

Další zajímavé zvířátko.

Osel. "Ne! Tam já rozhodně nepůjdu! Klidně mě uškrť. Já tady počkám, až se budeš vracet."

Ovce. Kdo někdy česal TT, ví, že vlny na nový svetr z něj nastřádá dost a dost.

Papoušek. Pořád to něco povídá, odmlouvá, přemlouvá, vybízí.

Opice. Myšlena zlodějská opice. Cokoliv, co je v dohledu, hlavně tašky, otevřené kabelky, to všechno stojí za prozkoumání a přivlastnění si toho nejzajímavějšího, co je uvnitř. Začalo to kapesníky, ale už to byla i peněženka a svačina.

Můžeme to mít i za určitou užitečnou vlastnost, jíst se musí, peníze se hodí . Ale určitě to není správné.

Zajímavé funkce jsou třeba:

Budík. TT je příjemný budík. To si tak spíte a najednou se o vás něco opře, něco studeného vás šťouchne do obličeje a pak to zafuní. Další fáze je zavalení a "pojď, budeš mě drbat na bříšku." Trošku ostřejší je kousnutí do nosu. Opravdu šílené je, když to uprostřed noci z tvrdého spánku vyletí na všechny čtyři a za huronského řevu se to žene ke dveřím, a to přesto, že na chodbě zpravidla nikdo není. Protože sousedy, ty prostě ignorujeme, na ty se neštěká, ztráta energie. Taky TT umí něžně vzbudit, dřív než vám začne zvonit normální budík do práce, anebo reaguje i na opakované buzení, po třetím, čtvrtém vypnutí už ví, že jste v bdělejším stavu, a tedy více přístupní k tomu, že budete drbat bříško.

Zahřívač postele. Než jde páníček/panička spát, zkusím to a to její místo zaberu pro sebe, třeba si toho nevšimne. To mu nezabírá, ale vy rozhodně lezete do teplého.

Podložka pod nohy. Pokaždé když dáte nohy z křesla dolů, šlápnete na TT.

Uklízečka. Jo sice vybíravá na práci, ale rozhodně všechno, co Vám upadne a mohlo by se na zemi zkazit, to TT uklidí.

Kadeřník. To, co dokáže udělat štěně se svým TT spolubydlícím, je občas na hranici brzo se z toho zbláznit. Tedy páníček, aby se zbláznil, krásně učesaný TT se mění během chvíle v natupírovanou slečnu z 60-tých let.

Zvonek. Stačí, aby někdo v přízni promluvil pod oknem, a už ani nemusí zvonit, TT to rozhodně vyzvoní a dostatečně nahlas.

Pomáhat umí i venku.

Zahradník. Vše, co pečlivě zasadíte, TT ještě překontroluje. A to důkladně, hezky od kořínků a cibulek. Růže se rozhodně musí víc přistřihnout a ve skalce je nutno pořádně vyplít.

Mulčovačka. Bezva je to na zahradě, rozhodně kůra se hodí, doma je to už trochu tragedie. Když vám to propašuje domů klacek anebo šišku, ta se dá v tlamě šikovně schovat. A když jdete ráno do koupelny, riskujete třísku.

Kompas. Zaručeně, když řeknete, jdeme domů, TT se otočí správným směrem a zrychlí krok.

Další zajímavé skutečnosti:

Labužník. "Chutná mi vše, jen ne, to, co je v mé misce. Venku se toho válí. Nejzajímavější jsou popelnice."

Špion. Je to neuvěřitelně zvědavé. Vydrží to hodiny ležet na balkoně a koukat, kde co lítá, chodí, leze, jezdí. Nebo stačí, aby opodál zastavilo auto a otevřely se dveře, hned je třeba mít přehled, kdo vystupuje, co dělá a "nevzal by mě třeba sebou?" To je už nadstavba:

Nadšený cestovatel.

Horolezec. Na všechno se musí vylézt, zdolat a vyzkoušet to.

Geniální žák. "Vše, co se nesmí nebo nemůže, se učím hned na první pokus a nadále si velice dobře pamatuji jak, kudy, kde a co."

Zajisté by se našlo plno jiných zvířátek a užitečných či neužitečných "aplikací".

Zaručeně je to nejúžasnější prášek na depresi, špatnou náladu, pocit opuštěnosti, nepochopení a marnosti. Protože pro TT, jste vždy absolutně úžasní a k pomilování.

Je pravda, když řeknu Cherry nebo Maye "pojď se pomazlit", otočí se a zmizí v pelechu, ale když je potřeba jejich kožíšky, vždy láskyplně zahřejí.

V červnu nás čeká první letošní (klubová) výstava a poprvé vstoupí do kruhu i Cherry.

Tak jsem zvědavá, čím ještě mě TT překvapí. Co jsem si to vlastně přivedla domů.

V Ústí n.L., Jana Štěpánková, za asistence těchto TT:
Himalaya z Targenu aka Maya a Sumanshu Black Cherry in Chocolate aka Cherry